مالیات خودروهای لوکس چطور محاسبه می‌شود

مالیات خودروهای لوکس چطور محاسبه می‌شود

در نهایت طرحی که سال‌ها دولت‌ها و مجلس‌های مختلف دنبالش بودند که مالیات بر اموال اشخاص حقیقی و حقوقی را به تصویب برسانند، مجلس یازدهم مطرح و موافقت ضمنی هم با آن کرد اما فقط برای خودروهای لوکس. اما سوالی که پیش میاد این است که همین مالیات بر خودروهای لوکس چطور محاسبه می‌شود؟

بر اساس این بند الحاقی که به موافقت مجلس رسیده  تمامی مالکین حقیقی و حقوقی انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خودشان و یا فرزندان کمتر از ۱۸ سال و تحت تکفلشان که در پایان سال ۱۴۰۰ مجموع ارزش آن‌ها بیشتر از 1 میلیارد باشد باید طبق فرمول زیر مالیات آن را پرداخت کنند:

۱-  خودروی از یک میلیارد تومان تا یک و نیم میلیارد: یک درصد قیمت خودرو

۲-  خودروی  از یک و نیم میلیارد تا سه میلیارد: دو درصد قیمت خودرو

۳-  خودروی از سه میلیارد تا چهار و نیم میلیارد: سه درصد قیمت خودرو

۴-  خودروی 4 و نیم میلیارد به بالا: چهار درصد قیمت خودرو

معیار دقیق محاسبه مالیات خودرو قیمت روز انواع ماشین با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تا پایان سال ۱۳۹۹ تعیین و اعلام می‌شود. همچنین برای انواع خودرو که بعد از اعلام سازمان امور مالیاتی تولید یا وارد می‌شوند، بلافاصله پس از تولید یا واردات آن توسط سازمان مالیات تعیین و اعلام خواهد شد.

سازمان امور مالیاتی باید نسبت به تعیین دارایی‌های مشمولان مالیات و ارزش آن‌ها حداکثر تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۰ اقدام کند و عددی که مشمولات باید پرداخت کنند را هم به اطلاعشان برساند.

از طرف دیگر هم هم تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی باید مالیات سالانه مربوط به خودرو های تحت مالکیت خودشان و افراد تحت تکفلشان را حداکثر تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۰ پرداخت نمایند.

حالا نکته‌ای که وجود دارد این است که اگه بخواهید نقل و انتقال ماشین انجام بدید و ماشینتان هم شامل این قانون مالیاتی بشود، تا زمانی که بدهی مالیاتی ماشینتان را پرداخت نکرده‌اید اجازه نقل و انتقال آن و یا اجاره‌اش را ندارید. متخلف از حکم این بند در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی دارد یعنی اگر مالیات را پرداخت نکند یا تخلف انجام بدهد سازمان امور مالیاتی می‌تواند نسبت به مصادره هر نوع اموالی از فرد به عنوان مالیات اقدام کند.

از دو سال پیش تاکنون واردات خودرو به کشور ممنوع شده است و بسیاری از قراردادهای تولید مشترک خودرو در ایران نیز به واسطه تحریم ها لغو یا معلق شده است به همین دلیل در شرایط کنونی خودروی لوکسی در ایران تولید نمی‌شود و حتی قیمت های بالای خودروهای مونتاژی که بیشتر آنها چینی هستند کاذب بوده و اگر فضای اقتصادی کشور دوباره به حالت عادی برگردد خودروهای که امروز لوکس محسوب می شوند در دسته خودروهای معمولی و اقتصادی قرار می گیرند.

نظرات
 
 
Captcha