چرا قبل خرید خودرو باید از کارشناس استفاده کنیم؟

چرا قبل خرید خودرو باید از کارشناس استفاده کنیم؟

امروزه کارشناسی خودرو یک امر ضروری به حساب می‌آید.

همانطور که شما خانه‌ای را بدون بررسی لوله‌کشی، دیوارها و البته اعتبار سند، خریداری نمی‌کنید، قطعا خرید یک خودرو بدون در نظر گرفتن نظر کارشناس به نظر یک امر غیر معقولانه می‌رسد. کارشناسی خودرو یعنی تمام شاخص‌های یک اتومبیل پیش از خرید آن مورد بررسی قرار بگیرد. در واقع در رویه بررسی خودرو، کارشناس با بهره‌گیری از دستگاه‌های تخصصی معیارهای ارزش‌گذاری خودرو را تحلیل می‌کنند. قطعا مهمترین دلیل نیاز به انجام کارشناسی خودرو، تعیین قیمت دقیق آن است. نوع مدل، وضعیت سلامت فنی و ظاهری و البته نوسانات ارز و قوانین وضع شده در دستگاه‌های مربوطه در قیمت نهایی خودرو تاثیرگذار است. کارشناسان متخصص خودرو می‌توانند با تحلیل شاخص‌های مختلف، قیمت اتومبیل مد نظر شما را در یک بازه تقریبی مشخص کنند تا بتوانید با آگاهی بیشتر خرید کنید.

شاید برای شما یا اطرافیانتان پیش آمده باشد که خودرویی را خریداری کرده‌اند و بعد از مدتی متوجه شده‌اند که ارزش اتومبیل خریداری شده، بسیار کمتر از پولی است که شما پرداخت کرده‌اید. یکی از رایج‌ترین مواردی که پس از خرید خودرو پیش می‌آید این است که خریدار متوجه می‌شود وضعیت ظاهری خودرو یا کارکرد آن با اطلاعاتی که فروشنده به او داده است مغایرت دارد؛ از همین رو با در نظر گرفتن شاخص‌های تاثیرگذار بر روی قیمت اتومبیل‌ها، به نظر می‌رسد بهره‌گیری از دانش تخصصی کارشناسی در زمان خرید خودرو یک امر ضروری است. به عنوان مثال رنگ‌شدگی یک درب برای خودروی لوکس تا 30 میلیون و برای برای یک خودروی معمولی (یا اقتصادی) تا 3 میلیون تومان می تواند باعث کاهش قیمت آن شود. با در نظر داشتن نواسانات شدید قیمتی در بازار خودرو، همیشه این امکان وجود دارد که قیمت اعلام شده از سوی فروشندگان بسیار بالاتر از ارزش واقعی خودرو باشد؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در هنگام خرید خودرو، با کارشناسی قیمت خودروی الوچک در خصوص قیمت و سلامت اتومبیل مورد نظر خود مشورت کنید.

کارشناسی خودرو‌ها به صورت عمومی به دو بخش فنی و ظاهری تقسیم می‌شود. نتیجه کارشناسی یک خودرو، مهم‌ترین فاکتور در قیمت‌گذاری آن است؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌شود قبل از اقدام به خرید خودرو، حتما از وضعیت سلامت بدنه و سیستم‌های داخلی آن توسط کارشناسان خودرو مطلع شوید. کارشناسی خودرو شامل بررسی وضعیت ظاهری بدنه، فنی، موتور و گیربکس، کارکرد خودرو، اصالت آپشن‌ها، بررسی سلامت سیستم‌های برقی خودرو ، تست دیاگ و تست رانندگی می‌باشد و لازم است توسط افراد متخصص انجام شود؛ چرا که ممکن است افراد معمولی از دانش، مهارت و دقتی که برای تشخیص معایب خودرو لازم است برخوردار نباشند.

کارشناسی خودرو

دیاگ و بررسی کیلومتر خودرو

متاسفانه بسیاری از فروشندگان خودرو، ترجیح می‌دهند واقعیت را به خریداران بازگو نکنند و به شکلی اتومبیل خودشان را معرفی کنند که بتوانند آن را با قیمت بالاتری نسبت به ارزش واقعی بفروشند؛ دست‌کاری کیلومترشمار خودرو که یکی از ‌رایج‌ترین ترفندهای غیرقانونی و البته غیر اخلاقی صاحبان خودرو و دلالان این بازار است. متاسفانه بسیاری از سودجویان فعال در بازار اتومبیل، با دستکاری کیلومتر خودرو، برخی اوقات تا 20 میلیون تومان اتومبیل‌ها را گران‌تر از ارزش واقعی آن‌ها می‌فروشند. در نظر بگیرید که هر چه صنعت خودرو پیشرفته‌تر می‌شود، ترفندها و حقه‌های پنهان کردن معایب خودرو هم با تکنولوژی روز توسعه یافته و دقیق‌تر می‌شوند. میزان کارکرد خودرو در تعیین قیمت خودرو نقشی اساسی دارد؛ بنابراین بدون کارشناسی خودرو ممکن است مبلغی به مراتب بیش از کارکرد واقعی خودرو برای خرید آن بپردازید.

کارکرد اغلب خودروهای موجود در بازار با تست دیاگ و بهره‌گیری از دانش و تجربه متخصص قابل تشخیص است. البته بسیاری از اتومبیل‌ها، مثل تویوتا لندکروزر، لکسوس LX، تندر 90 و... فاقد سنسور تشخیص کیلومتر در ECU خود هستند و کارکرد واقعی آنها را نمی‌توان با تست دیاگ مشخص کرد. بررسی کارکرد این اتومبیل‌ها از طریق شاخص‌هایی همچون وضعیت سلامت کمک فنرها، لاستیک‌ها، شاسی و البته ظاهر فضای داخل خودرو انجام می شود.

از طرفی استفاده از دیاگ در زمان کارشناسی خودروها، این امکان را به کارشناس می‌دهد که وضعیت اتومبیل مد نظر شما را از نظر فنی مورد آنالیز قرار دهد. در نظر بگیرد، خودرویی که از نظر فنی دچار مشکلات مختلف شده است، خودروی بی‌ارزشی به حساب می‌آید. کارشناسان خودرو با بهره‌گیری از دستگاه‌های دیاگ اقدام به بررسی تمام شاخص‌ها و سنسورهای مربوط به سیستم‌های قوای محرکه و برقی خودرو می‌کنند. این را هم باید در نظر بگیریم که سلامت فنی اتومبیل مختصر به میزان کارکرد آن نیست و عواملی همچون دود اگزوز، وضعیت روغن پیشرانه و ترمزها، رسوبات موتور، نحوه استارت خودرو و… از عوامل مهمی است که کارشناسان در زمان بررسی یک خودرو مورد آنالیز قرار می‌دهند.

زمانی که دستگاه دیاگ به ECU یا همان کامپیوتر خودرو متصل می‌شود، اطلاعات تمام سنسورهای ECU بر اساس شاخص‌های از پیش تعیین شده در دستگاه دیاگ مورد آنالیز قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل زمانی که اطلاعات سنسور با داده‌های دیاگ همخوانی ندارد، دستگاه بر روی نمایشگر خود اررورهای و اخطارهای مختلفی را به نمایش می‌گذارد. این اررورها نشان دهنده وجود ایرادات فنی در سیستم‌های اتومبیل هستند. همیشه قبل از خرید خودرو به اطلاعات منتشر شده از دستگاه دیاگ توجه کنید؛ زیرا بسیاری از خطاهای نمایش داده شده، به ما نشان می‌دهند که خودرو نیازمند تعمیرات اساسی و تعویض قطعات اصلی است. به کمک یک کارشناس متخصص می‌توانید قبل از خرید، از ایرادات فنی و احتمالی اتومبیل و هزینه‌های احتمالی در آینده باخبر شده و انتخاب راحت‌تری داشته باشید. خرید خودروی کارکرده بدون اطمینان از سلامت فنی خودرو می‌تواند منجر به ضررهای جبران ناپذیری برای خریداران شود. بسیاری از خودروهای موجود در بازار از نظر ظاهر در وضعیت مطلوبی به سر می‌برند اما با یک بررسی تخصصی، ایرادات فنی آن‌ها مشخص می‌شود.

کارشناسی خودرو

نگاهی هم به ظاهر خودرو بیندازید!

گاهی از نظر شما ظاهر خودروی مدنظرتان بسیار قابل قبول و مناسب است؛ در حالیکه سابقه تصادف، رنگ شدگی، تعویض قطعات و … دارد. چپ کردن خودرو یکی از آسیب‌هایی است که می‌تواند در آینده مشکلات جدی را برای صاحب خودرو به همراه داشته باشد و در افت قیمت خودرو شدیدا موثر هستند؛ بنابراین بسیاری از فروشندگان خودروهای آسیب‌دیده در هنگام فروش با استفاده از دانش حرفه‌ای‌ترین نقاش‌ها و صافکار‌ها، آسیب‌های خودرو خودشان را می‌پوشانند. با در نظر گرفتن این مسئله، متخصصان الوچک برای بررسی وضعیت ظاهری و بدنه خودرو از جدیدترین و قوی‌ترین دستگاه‌های تشخیص رنگ استفاده می‌کنند، تا در کمترین زمان ممکن و با دقت بالا بتوانند تمام شاخص‌های ظاهری اتومبیل‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

 در ایران حوزه صافکاری و بازسازی خودرو پیشرفت چشمگیری داشته و افرادی که در این صنعت مشغول به کار هستند بسیار متبحر هستند، به همین دلیل بسیاری از افراد متخصص فعال در حوزه صافکاری و نقاشی، قادر هستند آسیب‌‌های وارد شده به بدنه خودروها را با بهره‌گیری از متدهای تخصصی بگونه‌ای تعمیر کنند که آسیب‌های بدنه از نظر افراد معمولی کاملا پنهان بماند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود قبل از خرید خودرو از کارشناس بخواهید که تمام بخش‌های بدنه از جمله، ستون، سقف، درب‌ها، کاپوت و درب صندوق و حتی سپر‌ها را نیز مورد بررسی قرار دهد. دستگاه تشخیص رنگ متخصصان حوزه کارشناسی خودرو قادر است عمق رنگ بدنه اتومبیل‌ها را مورد بررسی قرار دهد؛ از همین رو اگر نواحی از بدنه به مجددا نقاشی شود، عمق رنگ آن قسمت با نقاط دیگر متفاوت است. البته همیشه هم استفاده از دستگاه تشخیص رنگ کافی نیست و کارشناسان اتومبیل باید تمام درزهای داخلی درب‌ها، ستون‌ها، صندوق عقب و کاپوت را نیز مورد بررسی قرار دهند.

در برخی شرایط نیز ضربات وارد شده به بدنه اتومبیل‌ها چنان شدید است که صافکار قادر به ترمیم آن‌ها نیست یا صاحب اتومبیل ترجیح می‌دهد قطعه ترمیم شده بر روی خودرو خود نصب نکند، از همین رو قطعه تعویض می‌گردد. از جمله قطعاتی که معمولا عوض می‌شوند می‌تواند به درب موتور، صندوق عقب، سپرها و درب‌های عقب و جلو اشاره کرد. کارشناسان حرفه‌ای خودرو ضمن اینکه وضعیت رنگ بدنه اتومبیل را مورد بررسی قرار می‌دهند، نگاهی هم به اتصالات قطعات بدنه می‌اندازند و در صورت مشاهده مواردی همچون آثار باز شدن پیچ‌ها، احتمال تعویض‌شدگی قطعات را به خریدار خودرو اطلاع می‌دهند. 

کارشناسی خودرو

برای بهره‌مندی از خدمات و سرویس‌های تخصصی الوچک در خصوص کارشناسی خودرو در غرب تهران، کارشناسی خودرو در شرق تهران، کارشناسی خودرو در شمال تهران، کارشناسی خودرو در مرکز تهران و کارشناسی خودرو جنوب تهران می‌توانید با ما تماس حاصل بفرمایید.

نظرات
 
 
Captcha